Web Tasarım Nedir?

Tasarım fikirlerin toplanması, estetik olarak ayarlanıp konumlandırılması ve belirli gereklilikler doğrultusdunda uygulamaktır. Web tasarım ise yaratıcılığın web sayfalarında kullanıcıların kolaylığını gözeterek hayat bulmuş halidir.

Web tasarımın esasları
Düzen: Grafiklerin, reklamların, makalelerin organize edilmesidir. Web dünyasında kullanıcının hedefine ve bilgiye kolay ulaşılması istenir. Dizayn ve denge bu doğrultuda hazırlanır.

Renk: Hedef kitleye göre renkler belirlenir. Siyah beyazdan çok renkli tasarımlara kadar kullanılabilir. Marka, kurum yada kişinin karakteri göz önüne alınır.

Grafikler: Logolar, fotoğraflar, çizgiler yada ikonlar kullanıcı dostu renk mozaiğine uygun olmalıdır. Teknik anlamda aksaklık olmayacak şekilde kullanılıp kullanıcının hedefine hizmet etmelidir.

Yazı Tipleri: Yazı tipleri ilk bakışta uzak gelsede önemli bir esastır. Tarayıcılar belirli oranda yazı tipini görüntüler. Yazı tipi bunların arasından kolay okunabilir olarak seçilmelidir.

İçerik: İçerik ve dizayn birlikte mesajın hedef kitleye ulaşması için hizmet etmelidir. Bunun için makaleler ve görseller kullanılır. Makaleler daima kullanışlı ve açık olmalıdır. Böylelikle okuyucu kafası karışmadan doğrudan mesajı alır. Arama motorları için optimize edilmeli ve anahtar kelimeleri düzgün seçilmelidir.

One thought on “Web Tasarım

  1. Google’da ararken sitenizi buldum yazılarınız ilgimi çekti çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit